Gülhane Tenis Ligi Kayıt ve Katılım

Maç teklifleri, sıralama, fikstür vb. her türlü işlemler www.tenisturnuvası.com internet sitesi üzerinden yapılacaktır.
 1. Gülhane tenis ligine kulüp üye ve sporcuları katılabilir.Ligimiz performanstan gelen tenis antrenörleri ve performans oyuncuları hariç sporcularımızın katılımı ile oluşacaktır.
 2. Lige erkek ve Kadın birlikte katılınabilir. İsteyen kadın oyuncular sadece kadın ligine katılabilir.
 3. Ligde oynayan oyuncular, aktif bir spora katılmalarını engelleyecek herhangi bir tıbbi durumun olmadıklarını teyit ederler.
 4. Lige 16 yaş ve büyükler katılabilir.
 5. Lig kayıtları www.tenisturnuvası.com internet sitesi üzerinden yapılacak,lig koordinatörü tarafından onaylanacaktır. Sonrasında lig ile ilgili tüm işlemler aynı internet sitesinden yapılacaktır.
 6. 31 Aralığa kadar Lige kayıt yapılabilecek, 14 Kasımdan sonra kayıt yaptıran oyuncular sıralama listesinin sonundan lige başlayacaktır.
 7. Lig oynama tarihleri 15 Kasım 2020- 26 Mart 2021
 8. Son Kayıt 14 Kasım 2020 
 9. Lig Şampiyona Tarihleri 27 Mart 2020-11 Nisan 2021

Maçlar

Maçlar 3 Set üzerinden avantaj sistemi ile oynanır. 1-1 'lik eşitlik durumunda Süper Tie Break (10’lu) oynanır. Sette 6-6 eşitlik durumunda 7 puanlı tie-break oynanır.
 1. Kazananlar (veya kaybedenler) maçları lig yönetimine bildirmelidir. Maç sonucu bildirilmeyen maçlar oynanmamış kabul edilir.
 2. Her iki oyuncu da online olarak yayınlanan sonuçları kontrol etmelidir.
 3. Maç Topları : Maç teklif eden oyuncu topları getirmekle yükümlüdür.
 4. Kort Ücreti : Kort ücreti her iki oyuncu tarafından ortak karşılanır.
 5. Maçlarımız ve şampiyona turnuva belirtilen tenis kortlarında yapılacaktır.
 6. Kış aylarında kapalı kortlarımız olmadığı için www.tenisturnuvasi.com ve www.sgutenis.com internet sitelerinde yayınlayacağımız kulüplerin kortlarını rezerve ederek oynayabileceksiniz.
 7. Kazandığınız maç için rakibinizin güç puanı kadar puan kazanırsınız. Kazanılan puan* Toplam Puanınıza Eklenir. Bunların sonucunda Sıralama Oluşur.
 8. Toplam Puana göre En çok Puan alan oyuncu Piramitte en yukarıda olacak şekilde sıralanır.
 9. Piramit Sıralama Güncellemesi Her Hafta Pazar 20:00’de güncellenir. Oyuncunun Güç Puanı- Sıralamaya göre o hafta geçerli olur. Hafta içi alınan puanlar Toplam Puanına eklenerek Pazar Günü 20:00’de Yeni Sıralama oluşturulur.
 10. Kazanan oyuncuoynadığı oyuncunun piramitteki güç puanını alır ve sıralama listesindeki puanına eklenir.
 11. Kaybeden oyuncu 5 puan alır.
 12. WO ile kazanan oyuncu WO olan oyuncunun güç puanını alır. WO sonucu kaybeden oyuncu puan almaz.
 13. 3 (Üç) kez arka arkaya WO olan oyuncu 20 puan düşürülecektir.
 14. Bu işlem her 3 kez arka arkaya oynamama durumunda yinelenecektir. Aynı oyuncu 2.kez arka arkaya 3(Üç) adet WO olursa puanları sıfırlanarak liste sonuna düşürülecektir. Bir veya ikinci WO sonrası maç yapıldığında tablodaki WO adedi sıfırlanır.
 15. Ligde, herkes istediği oyuncuya maç teklif eder.
 16. Oyuncular her hafta 20:00 de güncellenerek yayınlan piramit lig sıralamasına göre maç teklif eder.
 17. Teklif alan oyuncu müsaitlik durumuna göre teklifi kabul eder. Maçın oynacağı kort ve saatine karşılıklı karar verirler.
 18. Maç teklif edilen oyuncu 3 gün içinde cevap vermedi ise lig koordinatörüne habedar edilmelidir. Lig kordinatörüne de cevap vermedi ise maç teklif edilen oyuncu hükmen mağlup sayılır.
 19. Oyuncular kort şartları bozulduğunda maçı durdurmaya karar verebilirler. Tekrar oynayacakları kortun ücretlerini paylaşmalıdırlar. Yeniden oynama imkansız ise mevcut skor rapor edilmelidir.
 20. Kararlaştırılan maça 15 dakika geç gelen oyuncu hükmen mağlup sayılır veya oyuncular anlaşırsa yeniden plan yapabilirler. Her iki durumda da kort ücreti paylaşılmalıdır.
 21. Eğer bir oyuncu maçı yeniden planlamak isterse rakibini en az 24 saat önceden bildirmelidir. Kort masrafı gerçekleşirse maçı erteleyen oyuncu kortun masrafından tek başına sorumludur. Sonraki kort masrafı normal şekilde bölünür.
 22. Maç gün ve saati belirlenmiş karşılaşmalar 1 hafta içinde oynanmalıdır.
 23. Eğer bir oyuncuya hem teklif geliyor, hem de kendi teklifi varsa, öncelik durumlarına bakılır.
 24. Maç teklifinde öncelik daima alttan gelen teklife aittir (Sıralama listesinde).
 25. Maç teklif edene, teklif gelmiş ise öncelikle kendisine gelen teklif ile oynamak zorundadır. (Örnek; 7.sıradaki kişi 5.sıradaki kişiye maç teklif etmiş ve kendisine de 9.sıradaki kişi maç teklif etmiş ise öncelikle 9.sıradaki kişi ile oynamak zorundadır.) Bu zorunluluk bir maç için geçerlidir.
 26. Ancak üstteki oyuncu, aşağıdan gelen teklif varsa oynadıktan sonra üstten bir oyuncuya teklif edebilecek ve oynayacaktır. O maçtan sonra ise alttan gelen teklif ile oynama zorunluluğu tekrar devreye girecektir.
 27. Eğer hem teklif eden hem de teklif edilen, her ikisinin de önceliği var ise öncelik alttakinindir.
 28. Oyuncular oynayamayacağı durumlarda uygulamadaki müsaitlik durumunu pasife alarak maç teklifi kabul etmezler.
 29. Durumunu pasife alan oyuncunun durumu 15 gün sonra otomatik olarak aktif hale getirilir.
 30. Daha erken aktif hale getirmek oyuncunun kendi insiyatifindedir.
 31. Daha uzun süreli izin durumları için Lig Koordinatörüne yazılı başvuru yapılmalıdır.

Genel Kuralları

Tenis Liginin fair-play ruhunun devam etmesi için etik kuralları tüm katılımcı oyuncuların uymasını bekleriz;
 1. Lige katılan her oyuncu her bir takvim ayında en az bir(1) maç yapmak zorundadır. Maç yapmayan oyuncudan 5 puan silinir. İkinci ay maç yapmazsa 10 puan silinir.Üçüncü ay tekrarlarsa lig listesinde puanları silinerek en alt sıraya düşer.
 2. Maç başlamadan önce yağmur yağarsa, tüm maç yeniden programlanmalıdır. (Hava durumuyla ilgili varsayımlarda bulunmaya ve hava şartlarından dolayı iptal ederseniz, daima rakibinizle iletişime geçip cevap almaya özen gösteriniz).
 3. Lig maçlarında oyunculardan herhangi birinin maçtan en az 2 gün önce ve yazılı olarak talep etmesi durumunda Lig koordinatörü tarafından bir hakem tayin edilebilecektir. Hakem ücreti talep eden oyuncu veya oyuncular tarafından karşılanacaktır. Maç sırasında kort içinde, başka sporcu veya misafir her ne amaçla olursa olsun içeride bulunamaz. (hakemlik hariç)
 4. Maç esnasında oyunculardan herhangi birinin sakatlıktan veya kabul edilebilir başka bir nedenden dolayı maçı bırakması durumunda o ana kadar alınan sayılar aynen kalır, geriye kalan tüm puan ve oyunları diğer oyuncu kazanmış sayılır.
 5. Oyunlar, adil oyun ruhuyla oynanmalıdır. Oyuncular kendi sorumlulukları altında yarışırlar ve oyun oynamak için güvenli bir şekilde kullanılan kortların sağlanması oyuncunun sorumluluğundadır. Eğer değilse, bunları kullanmamalısınız ve eğer uygunsa, kortların yönetiminden sorumlu olan herkese endişelerinizi bildiriniz. Oyuncular, yalnızca kortları kiralama, tenis topu temini vb. sorumludur.
 6. Turnuvalarımıza katılan oyuncuların spor yapmalarına engel herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili kişilerin beyanının doğru olduğu kabul edilir ve maçlarda oluşabilecek herhangi bir sağlık sorunu ile ilgili sorumluluk tamamen sporculara aittir. Sporcu turnuva yaptırdığı kayıt ile; kayıt formunda yazılı bilgilerin doğruluğunu ve maçlarda oluşabilecek her türlü sağlık problemlerinde sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul eder.
 7. Oyuncuların rakipler, tenis merkezleri, görevlileri ve biz organizatörleri ortak kuruluşlarımızla ilişkilerinde saygılı olmalarını bekliyoruz. Bizimde ligde fair play ruhuna uygun olmayan oyuncuları ligden diskalifiye etme hakkımız saklıdır.
 8. Her oyuncu “fair play” anlayışı içinde, rakibine, hakemlere ve seyircilere saygılı davranmakla yükümlü olup, oyun kuralları dışında oyunu yavaşlatmak, durdurmak, rakibini kasıtlı olarak sinirlendirme gayreti içinde olmak, “hakemsiz oyun kurallarını” ihlal etmek ve hakemsiz oynamayı sürekli kendi lehine suistimal etmek, uygunsuz zamanda dinlenmek ya da maçın akışını değiştirmek adına oyun kuralları dışında tuvalet ve sakatlık molası almaya yeltenmek, hakem ve Başhakemin işini zorlaştırmak, yanıltmaya çalışmak, sürekli itiraz etmek, vb davranışlar. Başhakem ve hakemler tarafından dikkatle değerlendirilecek, gerekirse ve olayın oluş şekline göre “uyarı”, “puan cezası” ve tekrarında “diskalifiye” kararlarını, sırasıyla veya kusurun ciddiyetini göz önüne alarak, doğrudan ve bir kerede verebileceklerdir.

Ödüller

Ayın Lider Oyuncusu

Son 1 ay sonunda lig sıralamasında 1. olan oyuncuya verilir. 

Tenisin gelişiminde Lider olmanın güzelliklerini yaşamanın yanında Lider kalmanın zorlu zamanı başlıyor demektir.

Ayın En Değerli Oyuncusu

Son 1 ayda en çok maç oynayan oyuncuya verilir. Oyuncunun toplam puanına +50 puan eklenir.

Çok maç yapılması ile Tenisin gelişimine katkı sağlayan en değerli ödüllerdendir.

Play-off Ödülü

Tenis Ligi sıralamasında son 32’ye kalan oyuncuya verilir.

Ligin son haftalarında oynanacak PlayOff larda mücadele eden oyunculara verilir. Şampiyonluk yolunda her ödül değerlidir.

Tenis Ligi Şampiyonluk Kupası

Tenis Ligi Şampiyonluk Kupası. Zirvenin sahibi.

Tenis Liginde sezonu şampiyon bitiren oyuncuya verilir.

Şampiyonlar Turnuva Kupası

Tenis Ligi sonrasında yapılacak olan Şampiyonlar Turnuvasına Katılan Oyunculara verilir.

Şampiyonlar Turnuvası : Her Tenis Liginin Şampiyonunun katıldığı büyük şampiyonadır.